Gallery of Champions



If your team finished first in one of our events please email james@asejustplay.com a team photo.  Please also include Tournament, Age group and team name and we will add it to our Gallery of Champions


TC Patriots

ASE World Series Arlington July 14-16

11U D1

Runner Up – TC Patriots


Texas Renegades WS

ASE World Series Arlington July 14-16

11U D1

Champions – Texas Renegades


Rangers Elite

ASE World Series Arlington July 14-16

11U D2

Champions – Rangers Elite 10U


Oklahoma Warriors

ASE World Series Arlington July 14-16

11U D2

Runner Up – Oklahoma Warriors


Texas Stix

ASE World Series Arlington July 14-16

12U

Champions – Texas Stix – Crabtree


Texas Renegades

ASE State Burleson June 17-18

11U

Champions – Texas Renegades


franklin

ASE June Jamboree June 17-18

12U 

Champions – Waco Storm 12U Yankees

Runner Ups – MVP Baseball


10U Waco Heat

ASEFP Memorial Day Classic Burleson May 27-28

10U

Champions – Waco Heat


13U Fort Worth Panthers

ASE Memorial Day Celebration Burleson May 27-28

13U

Champions – Fort Worth Panthers


14U Futures Elite Wilson

ASE Memorial Day Celebration Burleson May 27-28

14U

Champions – Futures Elite – Wilson


12U Wildcats

ASE Memorial Day Celebration Burleson May 27-28

12U

Champions – Wildcats


11U DFW Express Okon OFI Baseball Byrd

ASE Mother’s Day Classic Big League Dreams May 13-14

11U 

Champions – DFW Express – Okon

Runner Ups – OFI Baseball – Byrd


14U Pro Source Athletics West

ASE Mother’s Day Classic Big League Dreams May 13-14

14U

Champions – Pro Source Athletics – West


13U FW Frogs Gallegos

ASE Mother’s Day Classic Big League Dreams May 13-14

13U 

Champions – FW Frogs Gallegos


12U D1 Texas Desperados

ASE Mother’s Day Classic Big League Dreams May 13-14

12U D1

Champions – Texas Desperados


12U D2 Texas Drillers

ASE Mother’s Day Classic Big League Dreams May 13-14

12U D2

Champions – Texas Drillers


13U Arlington

PEB Cinco de Mayo in Arlington May 6-7

13U Open

Champions – DFW Express – Cress


12U D1

PEB Cinco de Mayo in Arlington May 6-7

12U D1

Champions – Texas Threat

Runners Up – DND Sports


11U Arlington

PEB Cinco de Mayo in Arlington May 6-7

11U Open

Champions – Dallas Tigers – Weeks

Runners Up – Fort Worth .44’s


11U D1 Franklin

ASE Cinco de Mayo in Franklin May 6-7

11U D1

Champions – Austin Crawdads


11U D2 Franklin

ASE Cinco de Mayo in Franklin May 6-7

11U D2

Champions – Palestine Baseball Club Maroon


12U D2

PEB Cinco de Mayo in Arlington May 6-7

12U D2

Champions – Lake Worth Spartans

Runners Up – Next Level Senators


DBI Black Sox Alexander

ASE Touch em All Arlington April 22-23

13U D1

Champions – DBI Black Sox – Alexander


14U D1

PEB One Day Easter Bash in Burleson April 15th

14U D1

Champions – Power House Baseball

Runners Up – Fort Worth Aces – Aragon


13U D1

PEB One Day Easter Bash in Burleson April 15th

13U D1

Champions – Mizuno Prime – Bowring

Runners Up – Belton Cru


12U D2.jpg

PEB One Day Easter Bash in Burleson April 15th

12U D2

Champions – Waco Rampage

Runners Up – NTX Heat – Lawson


12U D1

PEB One Day Easter Bash in Burleson April 15th

12U D1

Champions – Texas Rattlers Elite – Hunt

Runners Up – Fort Worth Mavericks – Wright


blackcats

ASE April Hustler Arlington April 8-9

11U 

Champions – Texas Black Cats


Riverdogs

ASE April Hustler Arlington April 8-9

12U D1

Champions – Riverdogs


Saints

PEB April Hustler Franklin April 8-9

13U D1

Champions – Dallas Saints Stafford – Black


Performance Baseball

PEB April Hustler Franklin April 8-9

14U & 15U 8th Graders D1

Champions – Performance Baseball – Moran


Waco Storm

PEB April Hustler Franklin April 8-9

9U D1

Champions – Waco Storm Tigers


Hawks Baseball

PEB April Hustler Franklin April 8-9

11U/12U Open

Champions – Hawks Baseball


Waco Rampage 11u12u

PEB April Hustler Franklin April 8-9

11U/12U Open

Runner Ups – Waco Rampage


1U Swarm

ASE Grand Slam Waco March 25-26

11U D2

Champions – Texas Swarm


8U Waco

ASE Grand Slam Waco March 25-26

8U Open

Champions – Dallas Texans

Runner Ups – Texas Rattlers – Apollaro


12U Keller Knights Arlington

PEB Grand Slam  March 25-26

12U D1

Champions – Keller Knights


12U Texas Knights

ASE Grand Slam Waco March 25-26

12U D2

Champions – Texas Knights


Dallas Tigers Irwin Smith

PEB March Madness Big League Dreams March 18-19

14U D1

Champions – Dallas Tigers-Irwin

Runners Up – Dallas Tigers – Smith


NTX Muckdogs

PEB March Madness Big League Dreams March 18-19

14U D2

Champions – NTX Muckdogs


mizuno pride

PEB March Madness Big League Dreams March 18-19

13U D1

Champions – Mizuno Pride


Jays Baseball

ASE Arlington October 22-23

JV/HS

Champions Jays Baseball


DFW Express Browne 11U

ASE Arlington October 22-23

11U

Champions DFW Express – Browne


SONY DSC

ASE Arlington October 22-23

14U

Champions Powerhouse Baseball

Runner ups Bulldogs Baseball


 

Powerhouse baseball

ASE Arlington October 22-23

14U

Champions Powerhouse Baseball


hitmen and texas crush

ASE Waco October 8-9

11U

Champions Texas Crush

Runner ups Hitmen Black 11U


taylor made and trojans

ASE Cleburne Sunday only October 2nd

11U

Champions TaylorMade Baseball

Runner ups Trojans

October 2nd


texas bandits and texas pro source

ASE Burleson Centennial High School

14U

Champions 14U Pro Source  – West

Runner ups Texas Bandits

September 10-11


ntx outlaws

PEB D2 World Series

10U

Champions NTX Outlaws

Runner ups Waco Naturals

Mansfield Big League Dreams August 6-7


peb world series 14u

PEB D2 World Series

14U

Champions Texas Blackcats (Parish)

Runner ups Fort Worth Pumas

Mansfield Big League Dreams August 6-7


texas owls and waco rampage

ASE World Series

8U

Champions TX Owls

Runner ups Waco Rampage Hoelscher

Waco July 9-10


plainview mafia and hitmen

ASE D2 World Series

11U

Champions Plainview Mafia

Runner ups Hitmen

Waco July 9-10


ptc aces ctx and dallas mustangs stegman

ASE D2 World Series

10U

Champions PTC Aces CTX

Runner ups Dallas Texans Stegman

Waco July 9-10


edgestix and dallas texans 7u

ASE D1 World Series

7U

Champions Edgestix

Runner ups Dallas Texans

Arlington July 1-3


gbsa stampede and rangers elite 9u

ASE D1 World Series

9U

Champions GBSA Stampede Elite

Runner ups Rangers Elite

Arlington July 1-3


fort wrth panthers and diamond athletics 12u

ASE D1 World Series

12U

Champions Fort Worth Panthers

Runner ups Diamond Athletics

Arlington July 1-3


texas bandits and arlington braves 13u

ASE D1 World Series

13U

Champions Texas Bandits

Runner ups Arlington Braves

Arlington July 1-3


team citius garibay and d-bat hinds 14u

ASE D1 World Series

14U

Champions Team Citius Garibay

Runner ups D-Bat Hinds

Arlington July 1-3


14U parents relay race Solid 9 Navy

14U Parents  Relay Race Champions

Solid 9 Navy

ASE D1 World Series


14u clean sweep Sold 9 Navy

14U Clean Sweep of contests

Around the Horn Champions

Relay Race Champions

HR Derby Champion

Solid 9 Navy

ASE D1 World Series


13U Home Run Derby Kevin Quiroz

13U HR Derby Champion

Kevin Quiroz

ASE D1 World Series


13U around the horn Arlington Braves

13U Around the Horn Champions

Arlington Braves

ASE D1 World Series


12U Parents relay race Arlington Spartans

12U Parents Relay Race Champions

Arlington Spartans

ASE D1 World Series


12U home run derby Estevan Flores

12 HR Derby Champion

Estevan Flores Forth Worth Panthers

ASE D1 World Series


12U player relay race Fort Woth Panthers

12U Players Relay Race

Fort Worth  Panthers

ASE D1 World Series


12U Around the horn Fort Worth Panthers

12U Around the Horn Champions

Fort Worth Panthers

ASE D1 World Series


9U Parents Relay Waco Storm Tigers

9U Parents Relay Race Champions

Waco  Storm  Tigers

ASE D1 World Series


9u Peyton Davidson GBSA Stampede Elite

9U HR Derby Champion

Peyton Davidson  GBSA GBSA Stampede Elite

ASE D1 World Series


9U Playerrs Relay Race GBSA Stampede Elite

9U Players Relay Race

GBSA Stampede Elite

ASE D1 World Series


9U around the horn Waco Storm Tigers

9U Around the Horn champions

Waco Storm Tigers

ASE D1 World Series


7u ttc kings parents relay

7U Parents Relay Champions

TTC Kings

ASE D1 World Series


7u ttc kings around the horn

7U Around The Horn Champions

TTC Kings

ASE D1 World Series


team citius waco thunder

ASE State Tournament 7u

Champions: Team Citius Benitez 

Runner Ups: Waco Thunder 

June 18-19 Waxahachie TX


waco rampage and waco thunder

ASE

8U 

Waco Rampage Champions

Waco Thunder Runner Ups

Waco, June 11-12


Fort Worth Mavericks 10U

PEB

10U 

Fort Worth Mavericks Champions

Benbrook, April 3-4


waco storm cardinals

ASE

11U 

Waco Storm Cardinals Champions

Waco, June 4-5


texas scorpions brazos valley wranglers

ASE

11U 

Texas Scorpions Champions

Brazos River Wranglers Runner Ups

Franklin Ranch, May 28-29


waco storm cpyl orioles

ASE

9U D2 

CPYL Orioles Champions

Waco Storm Tigers Runner Ups

Franklin Ranch, May 28-29


Twelves 10u

ASE

10U 

Twelve Maroon Champions

Twelve White Runner Ups

Franklin Ranch, May 28-29


waco rampage brazos valley bucks

ASE

8U 

Waco Rampage Champions

Brazos Valley Bucks Runner Ups

Franklin Ranch, May 28-29


waco rampage 8u

ASE 

Waco Rampage 8u

1st Place Championship

Ballparks at Franklin Ranch – Franklin, Texas May 28-29


11u athletics

ASE

11U D2

Brazos River Athletics 11U Champions

Cleburne, May 14-15


waco thunder 7u

ASE Mother’s Day Tournament

7U Open 

Waco Thunder 7U Champions

Waxahachie, May 7-8


Team Citius 7u

ASE Mother’s Day Tournament

7U Open 

Team Citius 7U Runner Ups

Waxahachie, May 7-8


midway majors

ASE Mother’s Day Tournament

10U Open 

Midway Majors 10U Champions

Waco, May 7-8


Texas Titans 12u

ASE

12U Open

Texas Titans 12U Champions

Waco, April 30-May 1


waco naturals 11u d1 champs

ASE

11U D2

Waco Naturals 11U Champions

Arlington, April 23-24


arlington spartans 11u d2 runner ups

ASE

11U D2

Arlington Spartans 11U Runner Ups

Arlington, April 23-24


spitfire elite 14u d1 champs

ASE

14U D1

Spitfire Elite 14U  Champions

Arlington, April 23-24


arlington spartans 11u d2 runner ups

ASE

11U D2

Arlington Spartans 11U 2nd Place

Arlington, April 23-24


11u d1 arlington

ASE

11U D1

Rangers Elite 1st Place

Ennis Outlaws 2nd Place

Arlington, April 23-24


10U d1 arlington

ASE

10U D1

Spitfire Elite 1st Place

Waco Storm Mariners 2nd Place

Arlington, April 23-24


waco rampage jimenez

ASE

Waco Rampage 10U

1st Place Championship

Ballparks at Franklin Ranch -Franklin,Tx.

April 2nd-3rd


dallas tigers ochoa 13u

ASE

1st Place

Dallas Tigers Ochoa 13U

Randol Mill Arlington, March 26


southern elite

PEB

1st Place

Southern Elite 13U

Big League Dreams, Mansfield, March 19-20


Fort Worth Pumas 13U

ASE

1st Place

Fort Worth Pumas 13U

Cleburne, March 5-6


Buzz lightning 12U

ASE

1st Place

Buzz Lightning 12U

Cleburne, March 5-6


PEB Fall State

1st Place

Lone Star Baseball 18U 

Cleburne, November 14-15


ASE

1st Place

Texas Edge Taylor 10U

Randol Mill, October 10-11


ASE

1st Place

Dallas Mustangs 13U

October 10-11, Randol Mill


ASE

1st Place 9U

Texas bombers 9U

Randol Mill, September 26-27


ASE

1st Place 10U

Waco Storm Mariners 10U

Randol Mill Arlington, Sept 26-27


ASE

1st Place 11U Gold Bracket

Powerhouse Baseball Black 11U

Randol Mill Arlington, Sept 26-27


ASE

Gold Bracket 13U Runner Up

Texas Crush 13U

Randol Mill Arlington, Sept 26-27


ASE

1st Place Gold Bracket 13U

Phenom Baseball 13U

Randol Mill Arlington, Sept 26-27


ASE

1st Place 12U

ABA Thunder 12U

Randol Mill Park Arlington, Sept 26-27


ASE

1st Place

Texas Hitmen – Davis 13U/14U

Waco, September 19th


ASE

1st Place

Texas Spitfire 8U

Waco, September 19th


ASE

1st Place

Stix South 12U

Waco, September 12-13


PEB

1st Place Gold Bracket

Texas Elite 13U

Arlington, September 12-13


PEB

1st Place Gold Bracket

Ft. Worth Frogs – Marquez 11U

Arlington, September 12-13


PEB

2nd Place Gold Bracket

Dallas Texans – Walker 11U

Arlington, September 12-13


ASE

1st Place 10U

Texas Crush 

Waco, September 12-13


ASE

1st Place 9U

Brazos River Wranglers

Waco, September 12-13


ASE

1st Place 11U

Texans-Menchaca

Waco, September 12-13


PEB World Series

11U Champions

Ft. Worth Aces Elite

Cleburne, July 25-26


PEB World Series

Champions

TC Patriots USA 13U

Cleburne, July 25-26


ASE World Series

Champions

Waco Storm Mariners 10U

Waco, July 10-12


ASE World Series

Champions

Dallas Mustangs Sumbler 13U

Waco, July 10-12


ASE World Series

Runner Ups

TC Patriots USA 13U

Waco, July 10-12


ASE World Series

Champions

Austin Elite 11U

Waco, July 10-12


ASE World Series

Runner Ups

Strike Zone Young Guns 10U

Waco, July 10-12


ASE World Series

Runner Ups

Mansfield Broncos 8U

Waco, July 10-12


ASE World Series

Champions

Brazos River Wranglers 8U

Waco, July 10-12 


ASE State

Waco Storm Rockies 14U

State Champions

Waco, June 27-28


ASE State

Waco Storm Nationals 12U

State Champions

Waco, June 27-28


ASE Oklahoma State

NYBA Bison 11U

Oklahoma State Champions

Midwest City OK, June 26-28


ASE

Strike Zone Young Guns 10U 

State Champions

Waco, June 28-29


PEB

Brazos River Wranglers 1st Place

Midway Majors 2nd Place

Clifton, June 13-14


PEB

1st Place Gold Bracket

Waco Thunder 10U

Clifton, June 13-14


PEB

1st Place Gold Bracket

Waco Rampage 9U

Clifton, June 13-14


PEB State

Waco Thunder 13U

State Champions Gold Bracket

Waxahachie June 6-7 


ASE

1st Place

Extreme Baseball White JV

Tyler, June 6-7 


PEB State

Mansfield Broncos 8U

Gold Bracket State Champions

Waco, May 30-31


PEB State

Dallas Texans – Creel 10U

Gold Bracket State Champions

Waco, May 30-31


PEB State

Texas Crush 12U

Gold Bracket State Champions

Waco, May 30-31


PEB State

Texas Fire 14U

Gold Bracket State Champions

Waco, May 30-31


PEB State

Benbrook Hawks 8U

Silver Bracket State Champions

Waco, May 30-31


ASE

Hitmen 12U Martinez

1st Place Gold Bracket

Franklin, May 23-24 


PEB

Power House Baseball

1st Place 12U Silver Bracket

Crowley, May 2-3


ASE

Elite Baseball 12U

1st Place

Waco, May 2-3


ASE

Diamond Athletics 11U

1st Place

Waco, April 25-26


ASE

Waco Thunder 10

1st Place Gold Bracket

Waco, April 25-26


ASE

Midway Majors 8U

1st Place

Waco, April 25-26


ASE

Mansfield Dodgers 9U

1st Place Silver Bracket

Waco, April 25-26


ASE

NTXBC Dirtbags 12U Berens

1st Place

Franklin, April 18-19 


 ASE

Academy Sting 9U

1st Place Gold Bracket

Waco, April 11-12


PEB

ABA Thunder 14U

1st Place Gold Bracket

Crowley, April 11-12 


PEB

ABA Thunder 12U

First Place Gold Bracket

Crowley, April 11-12 


ASE

BLBA Shofner 9U

1st Place Silver Bracket

Waco, April 11-12


 

ASE

CPYL Renegades 11U

1st Place

Waco, April 11-12


ASE

FW Frogs – Tenorio – 8U

Waco, April 11-12

 

 


ASE

MBA Raiders 7U

1st Place Silver Bracket 8U

Waco, April 11-12

 


ASE

Waco Storm Mets 12U

1st Place Silver Bracket

Waco, April 11-12

 


 ASE

MBA Raiders 12U

First Place Gold Bracket

Waco, April 11-12

 


PEB

Frozen Ropes Whitsell 12U

1st Place Silver Bracket

Crowley, April 11-12

 


ASE

Academy Sting 9U

1st Place

Waco, April 11-12 

 


 

 PEB

Dallas Texans – Nalley 9U

1st Place

Crowley, April 11-12

 


ASE

Waco Storm Mariners 10U

First Place Gold Bracket

Waco, TX. April 11-12


 

PEB

ABA Thunder 11U

First Place Gold Bracket

Cleburne, March 28-29 

 


ASE

Waco Storm Mariners 10U

1st Place Gold Division

Franklin, March 28-29

 


 

PEB

Fort Worth Frogs Vallejo 9U

1st Place Gold Bracket

Cleburne, March 28-29


 

ASE

Batters Box 14U

First Place Gold Bracket

Franklin, March 28-29


PEB

Texas Legends 9U

Second Place Silver Bracket

Cleburne, March 28-29


PEB

Fort Worth Cats Black 13U

First Place Gold Bracket

Cleburne, March 28-29


 

ASE

Waco Storm Mariners 10U

First Place

Waco, TX. March 21-22


ASE

Waco Rampage 9U

First Place

Franklin February 21-22, 2015


PEB Harvest House Charity Challenge V

Texas Black Cats 9U – Campbell

First Place 10U Division

Burleson, TX. November 15, 2014 


ASEFP Harvest House Charity Challenge V

Waco Heat 10U

1st Place

Burleson, TX. November 15, 2014


PEB Harvest House Charity Challenge V

Orioles 12U

First Place

Burleson, TX. November 15, 2014


ASE

Texas Republic

1st Place

Waco, TX – November 15-16, 2014


LoneStar Baseball 18U

1st Place

ASE Burleson, Sept 27-28


Cedar Hill Longhorns 10U

2nd Place Silver Bracket

Black Magic – Waxahachie, TX.


IFA/VTD Black Magic 10U

Texas Pride ‘04

1st Place

Waxahachie, TX – October 18, 2014



IFA/VTD Black Magic 10U

Chrome 12U

2nd Place Silver Division

Waxahachie, TX – October 18, 2014


ASE/PEB World Series

North Texas Brewers 18U

1st Place Silver Division

Burleson, TX – August 9-11, 2014


ASE’s Fall Ball Opener

Bellville Bullets 11U/12U

1st Place

Waco, TX – August 23-24, 2014


ASEFP

Showtime Fastpitch

1st Place

Burleson, TX – September, 2014


PEB Boo Bash

Texas Diamondbacks 7U

1st Place

Burleson, TX – October 18-19, 2014


Brian Jennings Memorial

Avalanche 12U

1st Place Silver Division

Burleson, TX 


 

 

 PEB Brian Jennings Memorial

Dallas Tigers – Godwin 12U

1st Place

Burleson, TX. Oct 11-12, 2014


 ASE/PEB World Series

Mansfield Rivercats Red 13U

1st Place

Burleson, TX. Aug 8-10, 2014


 ASE

Waco Storm Mariners 10U

1st Place

Waco TX. Sept 13-14, 2014


 ASE

Waco Storm Rockies 14U

1st Place

Waco TX. Sept 13-14, 2014


 ASE

Waco Storm Red Sox 13U

1st Place

Waco, TX. Oct 4-5, 2014


 PEB Fall State

Stix Black 9U

1st Place

Burleson, TX. Nov 3-4, 2014


 ASE

Whitney Young Guns 12U

1st Place

Waco, TX. Oct 4-5, 2014


ASE

Whitney Young Guns 12U

1st Place

Waco, TX. Sept 13-14, 2014


PEB Brian Jennings Memorial

Burleson Regulators 18U

1st Place

Burleson, TX. Oct 11-12, 2014


PEB Boo Bash

Burleson Regulators 18U

1st Place

Burleson, TX. Oct 18-19, 2014


ASE Boo Bash

Dallas Texans 

2nd Place

Burleson, TX. 2014 


ASE

Bellville Bullets 11U

1st Place

Franklin, TX. Sept 20-21, 2014